Tieto úlohy tiež patria k rozvoju čitateľských zručností a učeniu spojenému so životom.
Aj tu platí pravidlo výberu. Každé dieťa baví niečo iné, preto úlohy zohľadňujú rôzne záujmy detí. Vyberte si, čo baví tie vaše.
Odhadni, čoho je viac: Všetkých farebných písmen (spolu E e é)v texte alebo egrešov na električke? Ako zistíš, či bol tvoj odhad správny?
Počúvaj slová: Emanuel – Emil. Vytlieskaj na slabiky kratšie slovo.
Usporiadaj slová ELEKTRIČKA – EGREŠE – AKÉ podľa počtu písmen E. Začni od najmenšieho počtu. Ktoré slovo má najviac písmen E? Vytlieskaj na slabiky najdlhšie slovo.
Povedz, čo majú spoločné slová: makové, tvarohové, orechové, lekvárové?
Vymýšľajte rôzne slová končiace na e alebo é. Pýtajte sa otázkou: Aké? Zapojte fantáziu a tvorivosť.
Zaspievajte si pesničku Sedí mucha na stene len so samohláskou e.
Zistite spolu, v ktorých slovenských mestách chodia električky. Čo o týchto mestách viete?
Jednoduchá gramatika a nácvik predčitateľských zručností
Nájdi v texte takýto znak: ! Voláme ho výkričník. Prečítajte dieťaťu všetky vety s výkričníkom. Postupne, po jednej. Nechajte nech ich po vás zopakuje. Povedzte, že výkričníkom označujeme vetu, ktorou chceme niečo prikázať, alebo zakázať. Napríklad: Emanuel, poď ku mne! Vymýšľajte rôzne rozkazovacie vety. Povedzte si, že výkričníkom označujeme aj zvolacie vety. Ej, ej Emanuel! Vymýšľajte aj zvolacie vety.
Pamätajte, že ide o hru! Nie o gramatické cvičenie. Bavte sa tvorením viet.
Keď si budete najbližšie čítať obľúbenú knižku, skúste v nej pohľadať písmená E, e, é. Na začiatku slova, v strede i na konci slova. Aj výkričník. Len tak, pre zaujímavosť, či nájdete .
Porozmýšľajte nad ďalšími slovami s písmenom e. Napríklad encyklopédia. Vysvetlite si význam slova. Máte doma nejakú encyklopédiu? Nájdite v knižnici, v kníhkupectve detskú encyklopédiu. Napríklad aj naša knižka A ako AMÁLKA R ako ROZPRÁVKA je takou malou encyklopédiou písmen a poznatkov. Nájdete v nej podľa písmen – hesiel veľa slov, pojmov, ktoré rozšíria vašu slovnú zásobu a vedomosti z rozličných oblastí života.
Rozprávajte sa na čo všetko potrebujete doma elektrinu. Aké máte elektrické prístroje, zariadenia? Rozprávajte sa o elektrickej energii a životnom prostredí. Vyhľadajte v encyklopédií rôzne poznatky o elektrárňach. Ak sa dá, navštívte elektráreň.
Ak je vás viac, utvorte kruh, pochytajte sa za ruky a stiskom si odovzdávajte “elektrinu“. Keď príde k niekomu stisk ruky -zľava alebo sprava, môže sa rozhodnúť, či pošle stisk naspäť alebo do opačného smeru. V hre ide o to, aby sa neprerušil elektrický obvod. Hrá sa bez slov, je to príjemná a veselá hra na spoluprácu. Rozprúdi energiu v deťoch i v dospelých.
Motivačná časť:
Aplikačné úlohy:
Všímať si čiarky, koniec vety, priamu reč, … to všetko je pri čítaní potrebné. Všímavosť začíname u detí rozvíjať oveľa skôr, ako sa dostaneme k prvému písmenu.
Všímavosť je potrebné trénovať. Kdekoľvek a kedykoľvek. Aj pozorovaním.
Na poskytovanie tých najlepších služieb pre Vás používame technológie, ako sú súbory cookie a ďalšie technológie. Tu si ich môžete vybrať alebo odmietnuť. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť funkčnosť stránky.
Budete informovaný hneď ako budú Samohláskové komunikačné kartičky dostupné
Buďte informovaný hneď ako budú dostupné